Niezawodna automatyka do każdej bramy

Czy wiesz, że… automatyka do bram zawsze powinna być dobrana do określonego typu bramy przez specjalistę, który potrafi odpowiednio określić wymagane parametry?
Projektowanie automatyki do bram, ze względu na ekspozycję całego systemu na promieniowanie słoneczne oraz działanie czynników atmosferycznych, a także wymaganą żywotność i komfort obsługi, wymaga od inżynierów szerokiej wiedzy z zakresu wytrzymałości materiałów i ich podatności na różne wpływy. Nic zatem dziwnego, że tworzeniem zaawansowanych systemów do bram zajmują się obecnie wielkie, bardzo rozwinięte pod względem technologicznym firmy specjalizujące się w automatyce.

Ile bram, tyle rozwiązań technologicznych

Automatyka do bram musi być idealnie dopasowana do danego modelu bramy – jakiekolwiek niedociągnięcia w tym względzie skutkują niedomykaniem, niestabilną pracą lub częstymi awariami. Musimy sobie zatem zdawać sprawę, że system otwierania bramy powinien być kupowany pod konkretny model po konsultacji z doradcą. Typów bram jest bardzo wiele – najpopularniejsze wciąż są bramy skrzydłowe oraz rozwiązania przesuwne. Osobną grupę stanowią bramy garażowe i stosowane w magazynach i halach bramy przemysłowe, których wymiary są zwykle bardzo duże.

W przypadku bram skrzydłowych najistotniejszym parametrem, na podstawie którego dobierane są siłowniki, jest długość skrzydła, która zwykle przekłada się bezpośrednio na jego wagę oraz szerokość słupka na którym montowany jest siłownik. Automatyka do bram o skrzydłach do 2 m ma niewielkie gabaryty, w związku z czym bez problemu możemy cały system otwierania zamontować na słupach. Takie siłowniki są bardzo łatwe w montażu, jednak mimo wszystko powinniśmy tę czynność powierzyć profesjonalnemu instalatorowi, dzięki czemu automatyka do bram posłuży nam przez wiele kolejnych lat, nie nastręczając problemów.

Systemy sprawdzone w przemyśle

Dobierając automatykę do bram przemysłowych, należy zwrócić uwagę na zwykle dużo bardziej intensywną eksploatację przy zdecydowanie większych obciążeniach. Jeżeli dodamy do tego pracę w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych, to obciążenie dla automatyki stanie się naprawdę duże. Dlatego stosowane do obsługi takich bram systemy są zwykle oparte na trwałej konstrukcji z grubej i zabezpieczonej przeciw korozji stali, a montaż odbywa się poprzez „zatopienie” siłownika częściowo pod ziemią. Tego typu systemy z powodzeniem radzą sobie nawet z bramami o skrzydle do 8 m i wadze przekraczającej tonę. Prawdziwym liderem w produkcji niezawodnych siłowników do bram skrzydłowych dla przemysłu jest firma CAME, a modele z serii Frog znajdują zastosowanie w różnych magazynach i halach przemysłowych.

Zupełnie inną konstrukcję mają siłowniki do bram przesuwnych – bardzo często muszą one wprawiać w ruch kilkutonowe elementy bramy, sięgające nawet kilkudziesięciu metrów długości. Stosowane przez firmę CAME silniki trójfazowe doskonale kontrolują jednak bezwładność bramy i bez problemu znoszą intensywną pracę. Podobne cechy posiadają napędy elektromechaniczne do bram przesuwnych marki FAAC. Obie firmy specjalizują się również w projektowaniu i konstruowaniu niezwykle funkcjonalnych systemów automatyki do różnego typu bram garażowych. Ich główną zaletą jest komfort obsługi i poziom bezpieczeństwa. Bez względu na to, czy brama garażowa to model segmentowy, czy może rozwiązanie uchylne – automatyka wybranych przez nas firm to sprzęt z najwyższej światowej półki, dzięki któremu jednym ruchem palca w krótkim czasie otworzymy i zamkniemy garaż.

Automatyka do bram – trwałość i ergonomia

Dostępna jest także automatyka do szlabanów drogowych i drzwi automatycznych z niezbędnymi systemami antypanikowymi. Wszystkie elementy wykonane są z trwałych materiałów, które dobrze znoszą roczne wahania temperatur, działanie promieniowania UV oraz zmienną wilgotność. Uzupełnieniem oferty wiodących producentów są oczywiście komfortowe systemy sterowania – piloty radiowe to dziś standard, jednak wraz z rozwojem technologii w dziedzinie sterowania radiowego coraz częściej pojawiają się urządzenia pracujące na częstotliwości 868 MHz, które wypierają częstotliwość 433MHz ze względu na większą odporność na zakłócenia i większą odległość działania.