NOWOŚĆ W OFERCIE – PRZYŁBICA AUTOMATYCZNA

Przyłbica automatyczna (Aktywna przyłbica spawalnicza) – określana też jako przyłbica samościemniająca to przyłbica z automatycznym filtrem (ADF – Auto Darkening Filter) z możliwością regulacji zaciemnienia podczas spawania oraz stałym stopniem zaciemnienia w czasie spoczynku. Po rozpoczęciu spawania filtr automatycznie zwiększa stopień zaciemnienia nie powodując oślepienia, oraz rozjaśnia się po wyłączeniu łuku spawalniczego.

Bez zdejmowania lub uchylania przyłbicy spawany przedmiot jest widoczny praktycznie przez cały czas. Przyłbice oprócz widoczność spawanego przedmiotu mają za zadanie zapewnić ochronę oczu oraz twarzy przed odpryskami. Dzięki przyłbicom automatycznym pracę można wykonywać lepiej i szybciej, dlatego też bardzo ważne jest odpowiedzenie jej dobranie.

STAR WIRE

Jednym z najważniejszych elementów przyłbicy jest filtr ADF, którego głównymi elementami jest wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD(pracuje jak migawka) oraz detektory (sensory) łuku. Gdy nie ma dopływu energii, ekran jest przejrzysty, stan ten nazywany jest ogólnie jasnością; w przypadku naszej przyłbicy to DIN 4. Po zajarzeniu łuku sensory wysyłają sygnał elektryczny, która zasila LCD i ekran natychmiast się zaciemnia. Stan ten nazywa się stanem ciemnym, który może przyjmować zmienne stopnie zaciemnienia np. od 9 do 13 w zależności od nastawu. Po zaniku łuku ekran LCD powraca do stanu jasnego. Filtry ADF zasilane są za pomocą ogniw światłoczułych, pobierających energię światła z łuku elektrycznego. Filtr z obu stron chronione są  przed brudem i uszkodzeniami mechanicznymi za pomocą szybki zewnętrznej i wewnętrznej. Przyłbice automatycznie posiadają szereg parametrów, dzięki którym wiemy do jakiej pracy możemy je zastosować  i jakiej klasy sprzęt kupujemy.

Najważniejszymi funkcjami i parametrami przyłbic samościemniających są:

  1. Klasa Optyczna wg normy EN 379

Oprócz bardzo ważnych względów bezpieczeństwa i ochrony przyłbica ma również pomagać nam w pracy i wpływać na jej zwiększoną jakość, dlatego tak ważna jest klasa optyczna, czyli jak dobry jest widok tego co spawamy. Im lepiej widać to, co spawamy tym szybciej i dokładniej można wykonywać swoją jakże ciężką prace jaką jest spawanie.

Przyłbica automatyczna Star Wire 1/1/1/2 wg normy EN 379

Skala ma rozpiętość od 1 do 3 w każdej kategorii, wynik 1 oznacza idealnie, wynik 3 jest najgorszym, dlatego też najlepsza ocena to 1/1/1/1. Przyłbice samościemniające ocenione jako klasa optyczna  EN379-1/1/1/2 dostarczają stabilny, jednolity i bezpieczny dla oczu widok, bez żadnych zanieczyszczeń czy zakłóceń.

Norma EN 379 mówi o rankingu klas optycznych i  wprowadza regulacje dotyczące filtra. Ranking te zostały poprzedzone szczegółowymi testami mierzącymi przepływ światła przez filtr i jego poszczególne warstwy. W efekcie powstały 4 kategorie klasy optycznej:

Optyczna (dokładność widoku) —  Ocenia zniekształcenia obrazu w momencie patrzenia przez przyłbicę, czyli czasami obraz sprawia wrażenie “zalanego wodą”.

 

 

Rozproszenie światła — sprawdza, czy są produkcyjne zanieczyszczenia w szkle wkładu. Czy jest ono czyste i wolne od defektów? Czy jest jednolite?

 

 

Różnice w przepuszczalności światła (Jasne lub ciemne obszary w polu widoku)  — Skupia się na zdolnościach samościemniających soczewek i stałego ściemniania na całej powierzchni soczewki. Żadne przypadkowe obszary nie powinny być za jasne lub za ciemne w porównaniu do innych

 

 

Zależność kąta na przepuszczalność światła  — sprawdza czystość widoku pod różnymi kątami

 

2. Ochrona przed promieniowaniem UV i IR – każda przyłbica wyposażone jest w filtr UV (promieniowanie ultrafioletowe) i IR (promieniowanie podczerwone), który odbija i pochłania szkodliwe promieniowanie pozwalając wyłącznie bezpiecznym promieniom światła widzialnego na przedostanie się do oczu spawacza. Filtr UV i IR zapewnia stałą ochronę bez względu na to, czy filtr spawalniczy znajduje się w stanie ciemnym czy też jasnym.

3. Poziom zaciemnienia – określa stopień zaciemnienia filtra. Zwykle jest ono wyrażane w jednostce DIN (niemiecka norma przemysłowa). Poziom zaciemnienia wybierany jest w zależności od procesu spawalniczego oraz natężenia prądu spawania. Przyłbice wyższej klasy, taka jak nasza, posiadają płynną regulację stopnia zaciemnienia w zakresie od 9-13 DIN. 

4. Czas przełączenia (jasny do ciemny) – jest to czas jaki upływa od momentu zajarzenia łuku spawalniczego do przejścia filtra ADF w stan ciemny. Im ten czas krótszy, tym lepiej chroni wzrok spawacza i nie dopuszcza do oślepienia.

5. Funkcja opóźnienia (ciemny do jasny) – w zależności od procesu spawalniczego, materiału i temperatury, spawany materiał może żarzyć się nawet po zakończeniu spawania. Jeżeli przyłbica spawalnicza szybko przełącza się ze stanu ciemnego na jasny po spawaniu, spawacz może doświadczać krótkotrwałego oślepienia. W takich przypadkach czas opóźnienia można ustawić na większy. 

6. Tryb szlifowania – przyłbica posiadająca tę funkcję ma nastaw filtra ADF w pozycji „jasny” na czas trwania szlifowania. Zapobiega ona zaciemnianiu się filtra pod wpływem pulsującego światła podczas szlifowania. 

7. Wymiary pola widzenia – przyłbice wyposażone są w filtry ADF o różnych wymiarach, co ma wpływ na cenę produktu. Przyłbice wyższej klasy zapewniają pole widzenia min. 45x95mm. 

 

Dobór przyłbicy samościemniającej

Poziom zaciemnienia to podstawowy parametr przyłbicy automatycznej, który możemy na niej nastawić. Tabela poniżej zawiera wartości stopnia przyciemnienia dla różnych metod i prądów spawania.

Po ustaleniu wymaganego zakresu ochrony (przyciemnienia) należy dokonać wyboru przyłbicy ze względu na pozostałe parametry.

amperaż

 

 

 

Akcesoria wymienne do przyłbicy automatycznej

  1. Uchwyt przyłbicy Star-Wire
  2. Filtr ADF
  3. Wewnętrzne soczewki ochronne 104.7*53.8*1mm
  4. Zewnętrzne soczewki ochronne 110*90*1mm

 

 

Materiał do pobrania:

>> Przyłbica automatyczna STAR WIRE <<